Rockers and Rotators
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (3)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (9)
- (7)
- (3)
- (1)
- (5)
- (19)
- (4)
- (15)
- (6)
- (3)
- (40)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (7)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Vari-Mix™ Replacement Platform
Use the Thermo Scientific™ Vari-Mix™ Replacement Platform with the Vari-Mix™ rocker.
Fisherbrand™ Heat Only Thermal Mixer II
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For precise sample preparation when working with DNA, RNA, plasmids, cultures and enzymatic reactions.
Fisherbrand™ Incubating Mini-Shakers PROMO
Designed to heat and shake variety of samples such as cell cultures and bacterial suspensions.
| Height (Metric) | 27 cm |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 8 lb. |
| Width (English) | 11 in. |
| Length (Metric) | 43.2 cm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 450 W |
| Humidity Range | 80% |
| For Use With (Application) | Cell cultures, bacterial suspensions and hybridizations |
| Width (Metric) | 27.9 cm |
| Includes | Aluminum Platform |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 3.6 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 43.2 x 27.9 x 27 cm (17 x 11 x 10.7 in.) |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Amperage | 5 A |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Certifications/Compliance | CE (230 V) & cCSAus (120 V) |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
| Display | LED |
| Height (English) | 10.7 in. |
Invitrogen™ VorTemp™ 56 Shaking Incubator and Temperature Validation Kit
The VorTemp 56 microplate shaking incubator is designed for simultaneous heating and mixing of QuantiGene Plex assays. The temperature is adjustable over a broad range, and mechanical convection provides a uniform and stable environment within the chamber.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | 1 VorTemp 56 Shaking Incubator, 1 QuantiGene Temperature Validation Kit |
|---|---|
| Product Type | Shaking Incubator |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Coated Steel |
| Humidity Range | 85% |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 99.5°C |
Corning™ LSE™ Benchtop Shaking Incubator with Platform
The Corning benchtop shaking incubator has low pivot point which provides space-saving size sure to fit on lab bench and under shelves.
| Height (Metric) | 40 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 20.8 in. |
| Temperature Accuracy | Temperature: ±0.5°C |
| Orbit | 19 mm |
| Width (Metric) | 37 cm |
| Dimensions (LxW) Platform | 30 x 30 cm (11.8 x 11.8 in.) |
| Timer Range | 1 min. to 99 hr., Continuous |
| Product Type | Incubator |
| Depth (Metric) | 53 cm |
| Style | Benchtop |
| Weight (English) | 43 lb. |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5° to 70°C |
| Speed Range | 20 to 300 rpm |
| Weight (Metric) | 19.5 kg |
| Height (English) | 15.7 in. |
Axygen™ Microtube Shaker
This benchtop shaking incubator allows for uniform heating, cooling, and mixing of precious life science samples.
OHAUS™ Waving Incubating Shaker
OHAUS™ Incubating Waving Shakers provide accurate, repeatable results and are designed to incubate samples from 5° above ambient to 65°C
Corning™ LSE™ Shaking Incubators
Cabinet-style incubator has compact footprint and can be stacked to maximize space efficiency. Built in orbital shaker accepts a large assortment of platforms and clamps that can accommodate flasks, Petri dishes, and test tube racks.
| Timer Range | 0 to 99 min. |
|---|---|
| Orbit | 19 mm |
| Product Type | Incubator |
| Style | Cabinet |
| Material | Exterior: Cold rolled steel; Interior: Mirrored stainless steel |
| Display | Digital |
OHAUS™ Incubating Heavy Duty Orbital Shaker
Incubating Heavy Duty Orbital Shakers offer exceptional temperature uniformity and are designed for a variety of shaking and incubating applications.
| Timer Range | 1 second to 160 hours |
|---|---|
| Product Type | Incubating Shaker |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 5 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Aluminum, Cycoloy |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5° to 65°C |
| Speed Range | 15 to 500 rpm |
BD Macro-Vue™ Model 51 RPR Card Test Rotator Accessories Package
For use with BD Macro-Vue RPR and other card test kits
Corning™ LSE™ Digital Vortexer Platform
Corning™ Vortexer Platform for use with Corning™ LSE Multiposition Digital Vortexer.
| For Use With (Equipment) | LSE Multiposition Digital Vortexer |
|---|---|
| For Use With (Application) | General Purpose Mixing |
OHAUS Roto-Rock Genie
Programable all-in-one benchtop Genie Rocker / Rotator or cycle from Rock to Rotate.
OHAUS Shaker Thermal
OHAUS thermal shakers are designed for heating and cooling applications that require consistent and precise high-speed shaking with dependable temperature control from 17°C below ambient to 100°C. Temperature can be user-calibrated when precision is required.